Dąb Pamięci Eugeniusza Kasprzaka i ślubowanie klas pierwszych

15 października 2018r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczystość poświęcona pamięci ppor. Eugeniusza Kasprzaka, pilota z Bronowic, oraz ślubowanie klas pierwszych z ceremoniałem wojskowym. Gośćmi honorowymi uroczystości była rodzina Kasprzaków - Zbigniew Kasprzak, brat pilota, z żoną, synami i synową (absolwentami naszego Liceum).

Po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w krótkiej prezentacji przedstawiona została sylwetka Eugeniusza Kasprzaka, urodzonego w Lublinie pilota, który w 1939r., w wieku siedemnastu lat, przedostał się do Rumunii, a następnie do Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie pilotował bombowce typu Halifax. Zginął w 1943 r., kiedy jego samolot został zestrzelony po udanym zrzucie cichociemnych i zaopatrzenia w okolicach Warszawy.

Uczniowie klasy 1b przygotowali krótką część artystyczną oraz wywiad z panem Zbigniewem Kasprzakiem. Brat pilota z wielkim wzruszeniem opowiedział o młodości i wojennych losach Eugeniusza Kasprzaka, ale także o swoich własnych przeżyciach w okupowanym Lublinie. Zwieńczeniem uroczystości było posadzenie na terenie VIII Liceum Ogólnokształcącego Dębu Pamięci Eugeniusza Kasprzaka. Mamy nadzieję, że będzie on nam przypominał o niezwykłym Lublinianinie - pilocie, żołnierzu, patriocie - i stanowił drogowskaz w przyszłych wyborach młodzieży.

Relacja z uroczystości w Kurierze Lubelskim https://kurierlubelski.pl/uroczystosc-w-viii-lo-w-lublinie-uczniowie-upamietnia-pilota-eugeniusza-kasprzaka/ar/13574770