Dzień Wszystkich Świętych w VIII LO

Dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowym dniem zadumy oraz wspominania naszych bliskich zmarłych. Każdego roku odbywamy wędrówki na miejsce wiecznego spoczynku w celu zapalenia symbolicznego znicza i chwili refleksji nad naszym życiem. Jest to wyjątkowy okres gdzie każdy nagrobek jarzy się światłem płonącego znicza. Dnia 30 października 2015 roku odbyło się wyjście na cmentarz rzymsko-katolicki przy ulicy Lipowej. Uczestniczyły w nim klasy 1A oraz 2B z naszą polonistką panią Haliną Szczeklik. Owa wizyta miała na celu zapalenie zniczy założycielkom szkoły Siostrom Kanoniczkom i byłym dyrektorom liceum do którego uczęszczamy. 1 listopada cmentarze są zaludnione. Każdy sprząta grób tuż przed świętem zmarłych, by nagrobki wyglądały na zadbane. Niestety jednak, taki stan rzeczy nie ma miejsca na co dzień; w zwykłe dni w ciągu roku, cmentarze świecą pustkami, a zniczy jest niewiele. Wydawać by się mogło, że pamiętamy o zmarłych tylko przez jeden dzień w roku. Jednakże, czy nie powinniśmy pamiętać o bliskich każdego dnia? Mimo że święto zmarłych nakłania do pomyślenia o zmarłych, taka refleksja powinna mieć miejsce częściej niż jednego dnia w roku. Pomimo tego, widok wielu osób na cmentarzu jest niesamowity. Pokazuje, że chociaż na jeden dzień pęd życia zwalnia, a ludzie poświęcają czas swoim bliskim zmarłym, wspominając ich. Szkolna wizyta na cmentarzu również ma dobry wpływ na młodzież szkolną, gdyż uczy ich tego, by pamiętać o zmarłych. Jej celem jest upamiętnienie ludzi którzy mieli szczególny wpływ oraz zasługi w historii początków naszej szkoły.