Festyn Bronowicki

Słowicze pląsy, czyli co działo się na scenie 30 września 2016 roku?

Pierwsze kroki

Rok 2016 to  szczególny czas dla VIII Liceum im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Niesie on ze sobą 90-letnią teczkę pracy i nauki. Z okazji wielkiej rocznicy odbył się Festyn Bronowicki. Ludzie z całej dzielnicy zgromadzili się na terenie szkoły. Każdy znalazł coś dla siebie.

Impreza wystartowała o godzinie 11.00. Przy mikrofonach pojawiły się pani dyrektor VIII LO Lucyna Mądra i prezes Fundacji - Teatroterapia Lubelska, pani Maria Pietrusza – Budzyńska. Nastąpiło uroczyste otwarcie festynu. Prowadzącą spotkanie była nauczycielka języka angielskiego - pani Anna Piotrowska. Po krótkiej zapowiedzi ruszyły występy.

W objęciach artystycznych

Podczas, gdy na boisku zaczęły się rozgrywki sportowe, deski scenowe ruszyły w tan. Jako pierwsi zaprezentowali się tancerze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niedosłyszącej i Słabo Słyszącej. Widzowie podziwiali nowoczesne układy taneczne. Jako gwiazdy na scenie wystąpiły także przedszkolaki z prywatnej placówki ,,Pszczółka”.

Gościnnymi występami zaszczycili widzów: Zespół Szkół nr 4 z ulicy Bronowickiej oraz Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich. Młodzi artyści zabawiali tańcem, śpiewem i znakomitymi występami teatralnymi. Przedstawiali także historię dzielnicy. Oprócz rozrywki każdy mógł ubogacić swą wiedzę o miejscu, w którym przebywa, a także poczuć niesamowity klimat, którym żyją mieszkańcy Bronowic. Był to czas, gdy nastąpiła szansa na przełamanie stereotypów dotyczących dzielnicy, określających ją jako nieciekawą i niebezpieczną część miasta. Każdy ślad na scenie stał się kolorem zmiatającym szarość tych słów. Świetnie zaprezentowała się również młodzież z 14 Gimnazjum, którą do występów przygotowywała absolwentka VIII LO, dawna sława piłki ręcznej, pani Iwona Nabożna.

Zabawa na sto dwa

Po południu głos oddano Szkole Policealnej z ulicy Sulisławickiej. Przygotowali oni ofertę edukacyjną, którą wszystkim obecnym zaprezentowali.

Na podeście pojawili się także uczestnicy Fundacji z Teatroterapii Lubelskiej. Od sceny przepełnionej grą aktorską nie można było oderwać wzroku. Swoje talenty muzyczne pokazali uczniowie z ósemki. Pieścili uszy widzów słowiczym śpiewem. Mogliśmy usłyszeć m.in. Kingę Maksim, śpiewającą utwór ,,Kiedyś byłam różą”. Równie urzekający głos popłynął z ust małej dziewczynki, która ośmieliła się i z gracją odtworzyła piosenki, w tym ,,Laleczkę z saskiej porcelany”.

Nowoczesność niesie ze sobą coraz to nowsze formy wytwarzania dźwięku. Jedną z nich jest beat box. Widzowie mogli go poznać dzięki utalentowanemu Kamilowi Władziewiczowi z klasy 2a. Jego beaty porwały do zabawy nawet najmłodszych.

Grupa dziewcząt z liceum zaprezentowała również kilka kroków tanecznych. Czas leciał, a hulanki nie było końca.

Spotkanie z kulturą na dwóch szczeblach

Muzyka to jednak nie wszystko. Nadszedł czas na posmakowanie teatralnych zakąsek. Na festynie zajrzał do nas Sienkiewicz z fragmentami Quo vadis, przygotowanymi przez uczniów VIII Liceum.

Tego dnia, nie mogło zabraknąć odrobiny śmiechu. Stąd kabaret PKS z CKU przy ul Pogodnej 52. Oprócz tego swe skecze wystawili uczniowie klas 2b i 2e.

,,Nic nie może przecież wiecznie trwać”

Festynu nadszedł kres. Zbliżała się godzina 16. Scena powoli cichła. Ludzie znikali niczym bańki mydlane.

Przedtem wiele osób zostało nagrodzonych za ich wkład i zaangażowanie.

Atmosfera była fantastyczna. Wszyscy byli pełni zachwytu. Uczestnictwo w zdarzeniu czyniło ogromną frajdę. VIII Liceum w roli gospodarza spisało się na medal.

Karolina Kociołek i Magdalena Lisewska, kl 3e