Jubileusz VIII LO

Jubileusz 90- lecia VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej 8 października 2016 r.

Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Świętą w intencji absolwentów, uczniów i pracowników VIII LO sprawowaną w kościele pw. Świętego Krzyża przy ulicy Pogodnej 7. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Wielgus. Następnie odbył się paradny przemarsz do budynku szkoły VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Słowiczej 5 prowadzony przez młodzieżową orkiestrę dętą Domu Kultury w Strzyżewicach.

W godz. 11.30 – 13.00 na sali gimnastycznej miała miejsce okolicznościowa akademia. Zgromadziła ona wielu emerytowanych i obecnych pracowników szkoły, absolwentów, uczniów. Goście honorowi swoją obecnością uświetnili jubileuszową uroczystość. Przybyli posłowie na Sejm RP- pan Lech Sprawka oraz pan Sylwester Tułajew. W akademii udział wzięli goście z Urzędu Miasta Lublin oraz Kuratorium Oświaty, m.in. pan wicekurator Ryszard Golec, pani dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin Ewa Dumkiewicz- Sprawka, przewodniczący Komisji Samorządności i Porządku Publicznego Rady Miasta Lublin pan Zbigniew Jurkowski oraz pan Mirosław Romańczuk, pani Elżbieta Pitera z wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, oraz pani Marzena Jonak z Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin, proboszczowie parafii pw. Świętego Krzyża –ks. Marian Duma i pw. Trójcy Przenajświętszej –ks. Jan Bielak oraz ksiądz Mariusz Waszczuk, reprezentujący Jego Ekscelencję Prawosławnego Arcybuskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla, siostry ze zgromadzenia Sióstr Kanoniczek, a wśród nich przełożona s. Weronika Kanadys oraz s. Agnieszka Radziwanowska- Dyrektor przedszkola sióstr Kanoniczek w Lublinie. Wśród znamienitych gości znaleźli się również pani Celina Stasiak, prezes Lubelskiego Okręgu ZNP, pani Anna Szwedo wiceprezes Lubelskiego Okręgu ZNP, pani Iwona Kręglicka zastępca przewodniczącej Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego, podpułkownik Robert Kasperczuk Dowódca Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie, pan Marcin Sobolewski- Dowódca Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 3 reprezentujący Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, pan inspektor Dariusz Dudzik- Komendant Miejski Policji w Lublinie, pani Maria Budzyńska Prezes Fundacji Teatroterapia, pan Zbigniew Jóźwik Zastępca Prezesa Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, pan Alojzy Leszek Gzela członek Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki. Zjawili się również radni dzielnicy Bronowice- pani Krystyna Księżopolska i pan Marian Ignaciuk- przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Bronowice oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

VIII LO zostało uhonorowane Medalem Prezydenta Miasta Lublin, podobnie jak zasłużeni nauczyciele, którzy przyjęli gratulacje i dyplomy z rąk pani dyrektor Ewy Dumkiewicz- Sprawki w imieniu Prezydenta Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka. Gratulacje dla pani dyrektor Lucyny Mądrej oraz całej społeczności szkolnej w imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty, pani Teresy Misiuk, przekazał pan wicekurator Ryszard Golec. Przekazano również listy gratulacyjne od Wojewody Lubelskiego pana Przemysława Czarnka, od Starosty Lubelskiego pana Pawła Pikuli, od Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Artura Mizińskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Lublin Pana Piotra Kowalczyka.

Podczas uroczystej akademii, w wystąpieniu dyrektora VIII LO, pani Lucyny Mądrej, znalazły się odwołania do historii szkoły, która początkowo miała charakter katolicki- założona była przez Siostry Kanoniczki, a jednym z jej dyrektorów była zasłużony dla kultury lubelskiej ks. Ludwik Zalewski. Dyrektor zaprezentowała osiągnięcia nauczycieli i uczniów, przedstawiła znanych i cenionych w środowisku absolwentów. Przygotowany przez uczniów i absolwentów program artystyczny dotyczył historii szkoły, ukazanej na tle historii miasta Lublina.

Jubileuszowi VIII LO towarzyszyły inne wydarzenia, tj. sesja naukowa 10 czerwca 2016 r. poświęcona sylwetce ks. Ludwika Zalewskiego oraz początkom lubelskiego szkolnictwa, 30 września 2016 r. Festyn Bronowicki integrujący społeczność lokalną oraz Msza Święta (8 października 2016 r.) w kaplicy na cmentarzu przy ul. Lipowej połączona ze składaniem kwiatów na grobach dawnych nauczycieli i dyrektorów.

Oprócz części oficjalnej w godz. 13.00 – 17.00, odbyła się też ta mniej patetyczna, ale jakże miła- czyli spotkania nauczycieli nadal pracujących przy ulicy Słowiczej oraz tych, którzy przeszli już na emeryturę, z absolwentami szkoły. Goście mogli znaleźć coś dla ciała i dla ducha. Chętnie przeglądali stare kroniki szkolne, szukając siebie i swoich przyjaciół na starych fotografiach, oglądając wystawy i zdjęcia. Ze wzruszeniem przemierzali też szkolne korytarze, wspominając wspólne chwile z kolegami ze szkolnej ławy. Absolwenci zakończyli obfitujący w emocje dzień wspólną zabawą w hotelu Luxor.

Dziękujemy wszystkim pracownikom VIII LO oraz młodzieży za trud organizacyjny, miłym gościom za przybycie, absolwentom za pamięć. Miejmy nadzieję, że wymienienie się wspomnieniami, numerami telefonów i maili zaowocuje równie miłym jubileuszem 100- lecia szkoły.

Do zobaczenia za 10 lat!