Uczniowie uczniom

Klasa III

kombinatoryka

zad. (rozwiązanie zaproponowane przez uczennicę klasy III - wrzesień 2018)

W skład grupy przyjaciół wchodzą dwie dziewczyny Ania (A) i Beata (B) oraz dwóch chłopców, Karol (K) i Ludwik (L). Oblicz, na  ile różnych możliwości osoby te mogą:

a)      Ustawić się w szeregu

b)     Ustawić się w dwuszeregu tak, by w pierwszym szeregu stały dziewczyny,

c)      Usiąść na ławce w parku,

d)     Trzymając się za ręce utworzyć koło,

e)     Usiąść przy prostokątnym stole tak, by przy dłuższych krawędziach siedziały dziewczyny, a przy krótszych chłopcy.

zad.  (rozwiązanie zaproponowane przez uczennicę klasy III - wrzesień 2018)

Określ, ile jest możłiwości ustawienia dziesięciu chłopców i dziesięć dziewcząt  w rzędzie tak, aby dziewczyny i chłopcy stali na przemian.