Wymiana polsko niemiecka - Berlin 2015

W dniach 09 - 14.03.2015r w ramach projektu "Gedenkstaettenfahrt", młodzież z VIII LO przebywała na wymianie polsko - niemieckiej w Berlinie. Program projektu obejmował: warsztaty(zapoznanie się, przedstawienie swoich korzeni, kultur, zainteresowań idt.), uczestniczenie w zajęciach lekcyjnych, prezentacja obu szkół i systemów nauczania, wspólne świętowanie i próbowanie tradycyjnych potraw różnych narodowości. Wiele czasu młodzież spędziła na poznawaniu zabytków Berlina takich jak: Brama Brandenburska, Reichstag, meczet, katedra protestancka, Muzeum muru berlińskiego. Sami uczniowie tak wspominają ten czas: "Podczas zajęć mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu na temat emigracji i naszych korzeni. Omawialiśmy m.in. przyczyny migracji i zastanawialiśmy się nad ideałem "mojej ojczyzny". Tego dnia odbyły się również zajęcia artystyczne, gdzie głównym zadaniem było wykonanie rysunku przez dwie osoby, które miały zamknięte oczy. Cała zabawa polegała na współpracy z naszymi niemieckimi kolegami". "Trzeciego dnia po śniadaniu pojechaliśmy metrem zwiedzać Bramę Brandenburską, przechodziliśmy ulicą, którą dawniej przebiegał mur berliński. Pani Barbara opowiadała nam historię powstania muru i dramatów, które temu wydarzeniu towarzyszyły.Następnie uczestniczyliśmy w krótkim nabożeństwie w berlińskiej katedrze protestanckiej. Tego dnia spacerowaliśmy po ulicy Aleksanderplatz, widzieliśmy m.in.jeden z najdroższych domów towarowych i wieżę telewizyjną". "Po obiedzie wyruszyliśmy zwiedzać meczet. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy, m.in.,że teren na którym stoi meczet należy do Turcji, krótko mówiąc, jadąc do Niemiec odwiedziliśmy państwo tureckie. Islamska świątynia była bogato zdobiona, jej poszczególne elementy symbolizowały naturę: niebo, ziemię, gwiazdy, krople wody". "Po południu zjedliśmy kolację z niemieckimi uczniami, ich rodzicami, nauczycielami i dyrektorem szkoły. Była to okazja do spróbowania regionalnych potraw. Po kolacji zaprezentowaliśmy naszą szkołę i wyświetliliśmy nasz LIPDAB - bardzo się podobał!" "Ostatni dzień... Podzielono nas na grupy i każdy udał się na 80 - minutowe zajęcia, obserwowaliśmy lekcje muzyki, historii, matematyki, języka niemieckiego. Po południu podsumowaliśmy nasz projekt. Wieczorem zjedliśmy uroczystą kolację w szkolnej kafeterii. Na myśl o rozstaniu pojawiła się niejedna łza. Było nam smutno. Jednak widzimy się za miesiąc...tym razem w Lublinie:)".