Wymiana polsko - niemiecka cz.2 - Lublin 2015

Tags:

Druga część projektu "Gedenkstaettenfahrt" odbyła się w dniach 19 - 24 kwietnia 2015r. Tym razem uczniowie VIII LO gościli swoich przyjaciół z Berlina w Lublinie. Program pobytu był urozmaicony i bogaty w treść. Młodzież miała okazję poznać zabytki Lublina: Stare miasto, bazylikę ojców dominikanów, skarbiec, katedrę, muzeum na Majdanku, Teatr NN. Oto relacja Karoliny jednej z uczestniczek wymiany: "Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty w lubelskim Teatrze NN przy ul. Grodzkiej. Mieliśmy okazję zwiedzić budynek. Dowiedzieliśmy się więcej o Żydach przebywających kiedyś w mieście. Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych warsztatach, gdzie mogliśmy w grupach stworzyć plan naszego wymarzonego miasta. Po skosztowaniu naleśników w restauracji "Szeroka" udaliśmy się pieszo do Browaru. Tam pracownik - absolwent naszego liceum oprowadził grupę po podziemiach i streścił historię lubelskiego browaru.Miłą niespodzianką był dla nas drobny upominek, który otrzymaliśmy od firmy (oczywiście nie piwo!). Po zwiedzaniu, spokojnym spacerem przeszliśmy do Plazy. Rewelacyjne zakupy zakończyliśmy pysznym kebabem". W ramach projektu grupa udała się również do Warszawy, gdzie zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich, byłe getto oraz inne zabytki. Pobyt młodzieży niemieckiej w Lublinie był również okazją do przedstawienia im umiejętności uczniów Ósemki w ramach pokazów ratownictwa medycznego oraz samoobrony. Ostatniego dnia odbyła się uroczysta kolację pożegnalna, w czasie której była okazja do rozmów i wspólnego śpiewania. O godzinie 20.00 młodzież z Berlina opuściła Lublin. Pozostały nam miłe wspomnienia, zdjęcia i znajomi na Facebooku :)